Rada kraje chce podpořit provoz středočeských přívozů

Provoz přívozů v šesti obcích a městech hodlá i nadále podporovat vedení Středočeského kraje. Na provoz a rozvoj těchto přívozů proto doporučili zastupitelům schválit téměř čtyři miliony korun.

Občané obce mají od 1.8.2017 převoz své osoby a kola zdarma, po prokázání se občanským průkazem.

Informace o provozu přívozu

http://www.privoz-osecek.wbs.cz/

Tel.: 603 894 302

květen, červen, září od 9,00 hod. – 18,30 hod.

červenec, srpen každá půl hodina.

Pár slov o historii přívozu a fotografie historické i současné.

Od nepaměti v obci existoval přívoz, který spojoval obě části obce a byl důležitým dopravním prostředkem mezi Osečkem a Velkým Osekem. Skoro v polovině mezi mosty v Poděbradech a Kolíně umožňoval obyvatelstvu dostat se snáze za prací, zábavou i vzdálenou rodinou.

Dříve to bývala živnost samostatně provozovaná převozníkem, později se stal přívoz majetkem obce, která vybudovala zděný domek pro bydlení obecního zaměstnance – převozníka s rodinou.

Díky tomu byl v provozu přívoz po celý rok. V zimě do velkých mrazů byla převozníkem udržovaná vodní cesta, po úplném zamrznutí převozník vytyčil bezpečnou cestu pro přechod obyvatelstva. Takto mohly děti školou povinné nepřetržitě navštěvovat školu i během silných mrazů.

Jeden komentář k “Přívoz”

  • David Vavak napsal:

    Hi

    I visited your village about 15 years ago. My great-great-great grandfather Matej Vavak left Osecek around 1868 for Nebraska USA. We found the original home from your village records. Your website used to offer a hand written break down of the homes and owners going back to the 1700’s. is this still available. I could not find it on your current updated village website.

    Regards, David Vavak (dvavak1@kc,rr,com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *